P2002-20W 3-100W MED BATH BRACKET (149|P2002-20W)
Shop This Collection
Write a Review
Finish: BRONZE
Width: 8.13in
Height: 7.63in
Manufacturer May Be Out Of Stock
X
REQUIRED (NOT INCLUDED):
3 100 WATT A19 E26 BULBS
OPTION:
DAMP RATED
GLASS:
Etched White
STYLE:
TRADITIONAL TRANSITIONAL
FAMILY:
Joy
NUMBER OF BULBS:
3
BACKPLATE HEIGHT:
4.50''
BACKPLATE WIDTH:
BULB TYPE:
A19
CANOPY:
horizontal oval
DEPTH:
8.13
DIAMETER:
22
EXTENSION:
8.125
HEIGHT:
7.63
INTRODUCTION DATE:
01/01/2016
MATERIAL:
steel
SHIP CARTON HEIGHT:
SHIP CARTON LENGTH:
SHIP CARTON WIDTH:
SHIP WEIGHT:
7.40
SOLD IN PACK OF:
1
SPECIAL FEATURES:
VENDOR SHIP METHOD:
NON UPS SHIPPABLE FALSE
VOLTAGE:
120
WARRANTY:
1-YEAR LIMITED
WEIGHT:
7.61
WIRE INCLUDED:
6 IN
AMERICANS WITH DISABILITIES ACT:
NO
BACKPLATE DEPTH:
0.75
CAN BE MOUNTED UP OR DOWN:
YES
COLOR GENERIC:
Brown
CONSTRUCTION MATERIAL:
Construction
DAMP RATED:
Yes
DARK SKY:
NO
DESIGN SERIES:
ENERGY EFFICIENT:
ENERGY STAR:
FINISH:
BRONZE
JA8:
LAMP TYPE BASIC:
incandescent
LENS SHADE MATERIAL:
Glass
LONG DESCRIPTION:
Refreshing and fashionable. Arcing forms of metal and fluted glass. Etched glass.
MOUNT LOCATION:
Wall
MTO:
NON UPS SHIPPABLE:
FALSE
PROPOSITION 65 CANCER:
PROPOSITION 65 REPRODUCTIVE HARM:
PROPOSITION 65 WARNING REQUIRED?:
ROOM TYPE:
Bathroom
SAFETY RATING:
UL-CUL
SHORT DESCRIPTION:
3-Lt. Bath
SHOWROOM:
SOCKET BASE TYPE:
E26
TITLE 24:
WIDTH:
8.13
LAMPS:
ON DISPLAY IN SHOWROOM:
IN STOCK IN SHOWROOM:
STANDARD STYLE:
TRANSITIONAL
CANOPY SHAPE:
Horizontal Oval
GLASS DIMENSIONS:
Height: 5 Width: 6''
GLASS SHAPE:
SHADE
WEIGHT OF FIXTURE EXCEEDS NEC LIMITS:
HEIGHT RANGE:
0-15''
WIDTH RANGE:
0-15''
HEIGHT TO CENTER OF OUTLET:
4.13''
FINISH TYPE:
Painted
HEIGHT TO CENTER:
4.13''
AVAILABLE FOR PURCHASE:
QUANTITY AVAILABLE AT MANUFACTURER:
UNKNOWN
LENGTH:
GLASS HEIGHT:
5''
TITLE 20:
IMAGE INFO:
''P2002_20W.JPG:DEFAULT''