Wall Sconce 1Lt (10687|55000CPZ)
Shop This Collection
Write a Review
Finish: BRONZE
Width: 5.00in
Height: 16.25in
Manufacturer May Be Out Of Stock
X
AVAILABLE FOR PURCHASE:
YES
QUANTITY AVAILABLE AT MANUFACTURER:
UNKNOWN
LOCAL_ON_DISPLAY:
0
ON DISPLAY IN SHOWROOM:
No
LOCAL_COUNT_ON_DISPLAY:
0
LOCAL_SALE:
LOCAL_COUNT_SALE:
LOCAL_IN_STOCK:
IN STOCK IN SHOWROOM:
No
LOCAL_COUNT-IN_STOCK:
LOCAL_CLEARANCE:
LOCAL_COUNT_CLEARANCE:
REQUIRED (NOT INCLUDED):
1 75 WATT E26 MEDIUM A19 BULBS
FINISH:
BRONZE
STYLE:
MODERN/CONTEMPORARY
OPTION:
DAMP RATED
OPTION1:
PROP 65
FAMILY:
MARETTE
GLASS:
SATIN ETCHED CASED OPAL
NUMBER OF BULBS:
1
BULB SHAPE:
A19
BULB TYPE:
A19
EXTENSION:
5.75
HARMONIZED CODES:
INTRODUCTION DATE:
LIGHT KIT INCLUDED:
MATERIAL:
STEEL
ORDER MINIMUM:
1
SHIP CARTON HEIGHT:
11.5''
SHIP CARTON LENGTH:
8.5
SHIP CARTON WIDTH:
7.75''
SHIP WEIGHT:
3.85
SOLD BY:
EA
VENDOR SHIP METHOD:
UPS
VOLTAGE:
120 AC
WIRE INCLUDED:
6
BASE BACKPLATE:
5 X 7.25
BRAND:
KICHLER
BULBS INCLUDED:
CARTON CUBIC FEET:
0.44
CEILING WALL MOUNT INCLUDED:
DAMP RATED:
YES
ENERGY STAR:
FAN REVERSIBLE BLADES:
HEIGHT CENTER OF WALL OPENING:
5.5''
INSTALL GLASS UP OR DOWN:
KICHLER PART NUMBER:
55000CPZ
LOW CEILING ADAPTABLE:
MOUNT VERTICAL OR HORIZONTAL:
ORDER INCREMENTS:
PROP 65:
PROP 65 WARNING:
SAFETY RATING:
CETLUS APPROVED
SLOPE CEILING KIT:
UNBREAKABLE CARTON:
CEILING:
WALL:
HEIGHT:
HEIGHT RANGE:
WIDTH:
5.00
WIDTH RANGE:
0-15''
WEIGHT:
2.25
STANDARD STYLE:
CONTEMPORARY
BULB DIMMABLE:
BLADE REVERSIBLE:
BULB INCLUDED:
LIGHT SOURCE:
INCANDESCENT
MAX WATT:
75 W
ORDER MULTIPLE:
SHADE DIMENSIONS:
4 SQ X 5
SLOPED CEILING COMPATIBLE:
SOCKET TYPE:
E26 (MEDIUM)
STANDARD PACK:
WIRE CORD LENGTH:
6
IMAGE INFO:
LOCATION RATING:
MAX WATTAGE:
75 W